Rady a tipy

Sepsali jsme Vám pár rad jak na CV, průvodní dopis a pohovor. To aby se Vám v personální džungli lépe lovilo!

Motivační dopis (průvodní dopis)

26.01.2016

Tohle je Váš první krok k získání pozornosti zaměstnavatele. Ignorujte zlé jazyky, tvrdící, že personalisté a zaměstnavatelé motivační dopisy nechtějí a nečtou. Vám jde o šanci ukázat, kdo jste a jak vyřešíte problém, který firma momentálně řeší. A tady je hned první příležitost. Krátký úvodní text, který čtenáře zaujme a dá mu důvod si přečíst přiložený životopis. ... ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Internet je prolezlý vzory motivačních dopisů. Nedoporučuji je používat. Mnohé jsou špatně poskládané a zcela neosobní. Je to jak fastfood. Najíte se, ale rozhodně ne originálně. Vše co předkládáte, by mělo být originální. Najděte svoje silné stránky a momenty, kde jste zářili. Každý takové má.
Pro ujasnění: Originalita neznamená, že si budete vymýšlet pohádky, ale že věci napíšete vlastními slovy, tak jak jsou a jak je cítíte.

Průvodní dopis nejlépe použijte jako text mailu a zároveň ho přiložte jako přílohu s Vaším životopisem. Ideální délka je maximálně půl stránky. Jako u všeho, co bude následovat ve výběrovém řízení, se držte základního pravidla – buďte struční, věcní, orientujte se na svoje silné stránky a ukažte, co můžete nabídnout.

Struktura

Oslovení
Vždy oslovujte konkrétní osobu. Pokud nevíte kdo se o danou pozici stará, tak použijte Linkedin, Google a jiné sociální sítě a zkuste si informaci zjistit (zavolat do firmy a zeptat se na HR by asi taky nebylo špatné:). Nepovedlo so? Nevadí. Vyberte jméno osoby, která má pozici nejspíše na starost. Už jenom tím se budete odlišovat a ukážete, že jste se zajímali více než všichni ostatní.

Důvod
Firma může mít vypsaných desítky pozic a je proto záhodné uvést na jakou pozici se hlásíte. Velice mě zaujala pozice „Grafik v kopírovacím centru“ vypsaná dne 20. 9. 2014 na stránkách www.volnaprace.cz.

Motivace
Zde uveďte, proč se zajímáte o uvedenou pozici a čím Vás zaujala samotná firma. Čím víc toho o společnosti víte, tím větší šanci máte. Ukazujete osobní důvod a zájem o práci lidí, s kterými chcete spolupracovat.
Mým cílem je komunikace s lidmi a kreativní práce. Naplňuje mě realizování vlastních i cizích představ a nápadů. Věřím, že tahle pozice je pro mne přímo ideální. Jako bonus vidím, že pozici jste vypsali právě Vy. Bell Copy sleduji už mnoho let a vždy jsem doufal v možnou spolupráci. Svým grafikům dáváte prostor realizovat nové nápady a díky tomu jste si vydobyli skvělou pověst nejenom na Jižní Moravě.

Přínos
Zde poukažte na svoje silné stránky a hlavně na přínos (řešení problému) firmě. Aktivně se zajímám o moderní design v oblasti logotypu a díky tomu dokáži přinést do Bell Copy nové nápady a kvalitně odvedenou práci. Jako společenský člověk Vám svým přístupem umím udržet stávající klientelu i získat novou (viz. životopis pozice Obchodní zástupce – DesignCompany).

Zakončení
Zdvořilostní fráze, případně doplňkové informace neuvedené jinde. K emailu přikládám svůj životopis. V případě zájmu se rád zúčastním pracovního pohovoru.

Personalista možná Váš dopis číst nakonec nebude … ale co když náhodou ano.

Ucelený příklad:

Vážená paní Svobodová,
velice mě zaujala pozice „Grafik v kopírovacím centru“ vypsaná dne 20. 9. 2014 na stránkách www.volnaprace.cz.

Mým cílem je komunikace s lidmi a kreativní práce. Naplňuje mě realizování vlastních i cizích představ a nápadů. Věřím, že tahle pozice je pro mne přímo ideální. Jako bonus vidím, že pozici jste vypsali právě Vy. Bell Copy sleduji už mnoho let a vždy jsem doufal v možnou spolupráci. Svým grafikům dáváte prostor realizovat nové nápady a díky tomu jste si vydobyli skvělou pověst nejenom na Jižní Moravě.

Aktivně se zajímám o moderní design v oblasti logotypu a díky tomu dokáži přinést do Bell Copy nové nápady a kvalitně odvedenou práci. Jako společenský člověk Vám svým přístupem umím udržet stávající klientelu i získat novou (viz. životopis pozice Obchodní zástupce – DesignCompany).

K emailu přikládám svůj životopis. V případě zájmu se rád zúčastním pracovního pohovoru.

S pozdravem, Jiří Potoček

Skrýt článek

Strukturovaný životopis (CV)

26.01.2016

Životopis slouží jedinému účelu: Dostat Vás na pohovor. Zároveň počítejte s tím, že jej zaměstnavatel nebude příliš dlouho studovat. Spíše ho letmo přelétne, a pokud jej zaujme, máte šanci! Principem tedy je být stručný a věcný. Není důležité uvádět týdenní brigády a mateřské školy. Zvýrazněte věci, které jsou nejdůležitější a neměli by nikomu ujít. ... ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Struktura by měla být následovná:

Osobní údaje
- jméno, bydliště, datum narození, telefon, email, fotka (profesního typu, rozhodně ne skupinové, nebo z dovolené na pláži)
- odkaz na Váš propracovaný Linkedin profil, (twitter)

Pracovní zkušenosti
- období, název společnosti, Vaše pozice, obor společnosti a krátký popis toho co dělá, (webové stránky společnosti)
- zaměstnání řadíte od aktuální po ty starší
- pokud jste pracovali na významném projektu, a nebo jste něčeho dosáhli, připište k danému zaměstnání krátkou zmínku
- připište k pozici čím jste byli přínosem (velice krátce)
- pokud jste pracovali pod jednou společností na více pozicích, tak je řaďte pod jednu hlavičku (!!!)
- zvýrazněte pozici, která je pro budoucího zaměstnavatele nejdůležitější

Dovednosti
- počítačové schopnosti
- jazykové schopnosti
- relevantní certifikáty
- řidičské oprávnění

Vzdělání
- školy řaďte stejným způsobem jako zaměstnání
- v případě SŠ a vyššího vzdělání není třeba uvádět základní školu

Zájmy
- omezte svoji touhu rozsáhle referovat o svých zálibách – max 3 řádky

Reference - dobrovolné kritérium, které zvyšuje vaši hodnotu

Obecné rady
- gramatika (!)
- vyhrajte si s formátováním (úpravou struktury a vzhledu), případně si najděte (nepřeplácanou) šablonu na internetu
- používejte nepatkové fonty (třeba Arial)
- pozadí má být nerušivé (motýlci nejsou vhodní)
- vyvarujte se dlouhým odstavcům (odrážky se čtou nejlépe)
- vyjadřujte se formálně
- zkuste se vejít do 2 stránek
- nechte někoho si životopis přečíst a překontrolovat to co jste mohli přehlédnout

Na obsazovanou pozici se může hlásit desítky dalších uchazečů. Proto si životopis před jeho odesláním pořádně projděte a upravte jej tak, aby co nejvíce usnadňoval zaměstnavateli práci a našel informace, které mu chcete sdělit. Naservírujte mu Vaše největší úspěchy a dejte mu možnost si Vás vybrat.

Skrýt článek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Dalším použitím webu s tím souhlasíte. ... zobrazit podrobnosti

Souhlasím ×