Headhunting

Vyšší pozice se obsazují zcela jiným způsobem a jedná se spíše o nabídnutí patřičné motivace pro „loveného” manažera. S vysokou platovou nabídkou se víceméně počítá a není rozhodujícím faktorem. Například prostor pro realizaci nových projektů, výzev a možnost se profesně zdokonalovat, je vynikajícím lákadlem.

Jedná se o metodu přímého oslovení tzv. lovení hlav, předem vytipovaných kandidátů, kteří mají konkrétní profesní zkušenosti a znalosti. Tento způsob oslovování se nejvíce využívá při obsazování pozic v TOP managementu a při vyhledávání specialistů z nejrůznějších oborů.

Headhunting je velmi efektivní, nicméně drahá a časově náročná metoda. Právě proto je vhodná pro vyhledávání jednotlivých pracovníků do středního a vrcholového managementu nebo úzce specializovaných odborníků, kteří jsou na pracovním trhu nedostupní, či velmi vzácně se vyskytující a nelze je oslovit jiným způsobem (např. inzercí). Velmi výjimečně se oslovují kandidáti, kteří nejsou zaměstnání.

Headhunting je zároveň metodou diskrétní. Personální agentura je jakýmsi prostředníkem, který chrání identitu klienta. To znamená, že vytipovaný uchazeč se název společnosti dozví až při osobním pohovoru. Únik informací o personální změně na vrcholové pozici může organizaci způsobit mnohé nepříjemnosti.

Odměna za přímé oslovování kandidátů bývá rozdělena do několika částí, které jsou vypláceny po splnění určitých úkonů (např. po prezentování několika uchazečů).

Etickým kodexem headhuntingu je, že headhunter nesmí hledat kandidáty ve společnostech, kam pracovníky dodává.

Na dodaného kandidáta se většinou vztahuje „záruka”, která spočívá v povinnosti zdarma vyhledat nového kandidáta v případě, že původní kandidát přestane pro společnost pracovat v průběhu garanční/sjednané lhůty.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Dalším použitím webu s tím souhlasíte. ... zobrazit podrobnosti

Souhlasím ×